8.8° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
8.8° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Victorie chinuită a Simonei Halep în turul 2 de la Cincinnati împotriva lui Mladenovici!

Replica API 19 august 2015 | 21:29 92

Simona Halep a câştigat meciul cu Kristina Mladenovici, jucătoare aflată pe locul 40 WTA. după 2 ore și 50 de minute, potrivit gsp.ro. Sportiva noastră s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 5-7, 6-4. Spre finalul primului set, Mladenovici a acuzat dureri la gleznă, iar de atunci jocul ei a scăzut, însă şi concentrarea Simonei a fost mult mai slabă. Tocmai din acest motiv Halep a cedat setul 2, însă în setul 3 şi-a revenit şi a câştigat jocul. Aceasta a fost prima victorie a Simonei în faţa sportivei din Franţa. Mladenovici a câştigat ambele dispute cu Halep. Românca a fost învinsă în 2014, în primul tur al turneului de la Paris, cu scorul de 7-6, 6-4, iar anul acesta, în iunie, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6, în sferturile de finală de la Brimingham. În turul următor Simona va juca împotriva câştigătoarei din meciul Andrea Petkovici şi Camila Giorgi. Meciul dintre cele două este programat după ora 22:45.