Anul XX Nr. 6682
20.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Victorie impresionantă a Simonei Halep şi calificare în turul 3 la Wimbledon

Replica API 30 iunie 2016 | 17:24 233

Meciul Simonei ar fi trebuit să se dispute ieri, însă a fost reprogramat din cauza ploii. Românca s-a impus fără probleme în faţa Francescăi Schiavone, în două seturi, 6-1/6-1, după o oră și șase minute de joc.

În meciul următor, Halep o va înfrunta pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens, locul 28 WTA. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori până acum: în 2010, la Torhout, când românca s-a impus cu 7-6/6-2 și în 2012, în Maroc, când Bertens a câștigat cu 6-3/6-4.

Live text

15:45: Halep - Schiavone 6-1, 6-1. Game, set, meci, Halep! Simona încheia în stil de mare campioană meciul cu ajutorul unui game alb. În turul următor, Halep se va duela cu Kiki Bertens.

15:42: Halep - Schiavone 6-1, 5-1. Break, Halep! Ocupanta locului 5 WTA domină în continuare punctele şi încheie game-ul cu un retur câştigător.

15:38: Halep - Schiavone 6-1, 4-1. Game, Halep! Simona a fost condusă cu 0-30, dar a câştigat patru puncte consecutive. Românca a fost aproape de a câştiga punctul turneului.

15:35: Halep - Schiavone 6-1, 3-1. Game, Schiavone! Simona îşi opreşte marşul spre victorie, după un game echilibrat, care a avut nevoie de avantaj pentru a stabili câştigătoarea.

15:27: Halep - Schiavone 6-1, 3-0. Game, Halep! Simona consolidează break-ul printr-un game câştigat lejer, la 15. Schiavone nu mai pare deloc conectată la joc şi românca se apropie de o victorie facilă.

15:24: Halep - Schiavone 6-1, 2-0. Break, Halep! Simona a condus cu 30-0, dar Francesca a câştigat trei puncte consecutive. Simo a salvat o minge de game, după un retur trimis în picioarele adversarei. La minge de joc pentru italiancă, arbitrul de linie a strigat aut la o minge bună a adversarei Simonei. Halep a profitat de prima şansă de break şi s-a distanţat pe tabelă.

15:16: Halep - Schiavone 6-1, 1-0. Game, Halep! Simona începe perfect primul joc al setului secund şi ajunge repede la 40-0. După o lovitură superbă a sportivei din Italia, Halep a închis game-ul la 15.

15:11: Halep - Schiavone 6-1. Break şi set, Halep! Simona a fost de neoprit în primul set, pe care l-a dominat autoritar şi în care nu i-a oferit adversarei prea multe şanse, în urma unui joc variat. Halep a fost foarte bună la retur şi s-a impus în 32 de minute.

15:09: Halep - Schiavone 5-1. Game, Halep! Simona câştigă un game echilibrat, în care a fost condusă de două ori şi care a ajuns la avantaj. Acolo, după ce s-a folosit de serviciu pentru a salva o minge de break, a fost surprinsă de un backhand în lung de linie. La prima minge de game, din nou Schiavone a reacţionat cu un backhand câştigător. Simo a fructificat a patra minge de game.

14:58: Halep - Schiavone 4-1. Break, Halep! Simona şi-a refăcut rapid avantajul, profitând de două duble greşeli comise de Schiavone, dar şi de o minge care a prins banda fileului, înainte să pice în terenul Francescăi.

14:52: Halep - Schiavone 3-1. Break, Schiavone! Simona nu a reuşit să profite de momentul bun şi a fost surprinsă de varietatea loviturilor adversarei. A pierdut game-ul la 30, ultimul punct fiind încheiat cu un forehand trimis în fileu.

14:52: Halep - Schiavone 3-0. Break, Halep! Simona a salvat o minge de game, înainte să câştige trei puncte consecutive, în care a plimbat-o pe Schiavone pe tot terenul şi a forţat-o să rişte.

14:47: Halep - Schiavone 2-0. Game, Halep! Simona şi-a consolidat break-ul, după un joc agresiv, prin care a forţat-o pe adversară să greşească. Românca a ajuns repede la 40-0 şi a pierdut un singur punct înainte să se desprindă pe tabelă.

14:44: Halep - Schiavone 1-0. Break, Halep! Simona şi-a impus ritmul chiar din primul game şi s-a impus la avantaj pe serviciul sportivei din Italia.

UPDATE 14:38: Cele două jucătoare au ieşit la încălzire şi italianca este cea care va servi prima.

UPDATE 14:18: Partida programată pe terenul 2 înaintea celei dintre Halep şi Schiavone s-a încheiat cu victoria în trei seturi a lui Evans în faţa lui Dolgopolov. În aproximativ 15 minute va începe meciul sportivei noastre.

UPDATE 14:10: Meciul dintre Evans şi Dolgopolov, cel care se dispută pe terenul 2, înaintea partidei dintre Halep şi Schiavone, se apropie de sfârşit. Britanicul conduce cu 2-0 la seturi şi cu 4-0 în actul al treilea.