13° Constanța Mie., 24 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6709
13° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

VICTORIE pentru Simona Halep, în primul meci oficial după pandemie - Meci dramatic la Praga

Replica API 13 august 2020 | 23:28 1179

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de categorie WTA Internaţional de la Praga, după ce a învins-o pe Polona Hercog din Slovenia, locul 46 WTA, scor 6-1, 1-6, 7-6 (7/3).

Halep şi-a adjudecat fără emoţii primul set cu 6-1, însă în setul doi a pierdut şase game-uri la rând, astfel că acesta a fost adjudecat de slovenă cu 6-1, după 39 de minute.

În setul decisiv, Halep a condus cu 3-1, însă a fost egalată la 3. În cele din urmă, sportiva din Constanţa a reuşit să se impună cu 7-6 (7/3), deşi a ratat şase mingi de meci.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

În turul doi, Halep va evolua cu Barbora Krejcikova (Cehia), locul 118 WTA, care a învins-o în primul tur pe Patricia Maria Ţig.

Premiul pentru turul doi este de 3.150 de dolari şi 30 de puncte.

Acesta a fost primul meci al jucătoarei române după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Anterior, Halep a evoluat ultima dată la 22 februarie, când a învins-o în finala turneului de la Dubai pe Elena Ribakina din Kazahstan, scor 3-6, 6-3, 7-6 (7/5), scrie stiripesurse.ro.