Anul XX Nr. 6705
8.4° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Victorii clare pentru SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, în Liga Naţională

Replica API 26 februarie 2020 | 22:47 468

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea şi vicecampioana CSM Bucureşti au obţinut victorii clare, marţi, în Liga Naţională de handbal feminin.

SCM Râmnicu Vâlcea a dispus de CSU Cluj-Napoca cu 34-26 (17-13), pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 17-a, în care desprinderea a venit după pauză.

Penultima clasată a dat o replică bună în prima parte şi a condus la două-trei goluri până în min. 15, însă gazdele au preluat treptat controlul jocului.

Alexandra Badea a marcat 8 goluri pentru SCM, Mireya Gonzalez 7, Asma Elghaoui 6, Ann Grete Norgaard 5 etc. De la ''U'' s-au remarcat Miruna Pica, Patricia Moraru, câte 5 goluri, Alexandra Dindiligan, Florina Chintoan, Cristina Boian, câte 4.

CSM Bucureşti a învins-o în deplasare pe HC Dunărea Brăila cu 33-23 (18-17), într-o partidă din etapa a 19-a.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, dar vicecampioana a intrat la cabine cu avans de un gol, 18-17. Dunărea a condus după pauză, cu 19-18 şi 20-19. Dunărea nu a marcat niciun gol în ultimele zece minute, iar CSMB a punctat de şase ori.

În clasament, pe primul loc se află CSM Bucureşti, cu 40 puncte (16 jocuri), urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, 40 puncte (16 j), CS Minaur Baia Mare, 30 p (16 j), SCM Gloria Buzău, 29 p (16 j), HC Dunărea Brăila, 27 p (16 j), CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 27 p (15 j), HC Zalău, 27 p (16 j), relatează agerpres.ro.