8.8° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Viitorul Constanţa a fost demolată cu 4-0 de Steaua Bucureşti

Replica API 12 noiembrie 2012 | 00:00 141

Roş-albaştrii au semnat a 12-a victorie din Liga 1

Puştii lui Hagi nu au avut nici măcar cea mai mică şansă în faţa echipei antrenate de Laurenţiu Reghecampf, Steaua Bucureşti. Peste 12.000 de spectatori au asistat la o victorie en-fanfare a Stelei, care a zdrobit tinerele talente antrenate de Cătălin Anghel cu 4-0. Înainte de meci, speranţele tuturor constănţenilor erau de partea puştilor lui Hagi, însă primele cinci minute au dovedit forma excelentă prin care trece ocupanta primului loc al Ligii 1. Începutul timorat al Viitorului şi luftul apărătorului Bejan i-au oferit şansa lui Chipciu să deschidă scorul pe tabelă încă din minutul 2, iar Rusescu a mărit avantajul roş-albaştrilor după doar 3 minute în urma penalty-ului acordat pe bună dreptate de arbitrul Adrian Cojocaru, după ce Tănase a fost agăţat în careu de Bălaşa. În minutul 27, Gardoş a ţinut să copieze golul superb înscris din foarfecă a lui Chiricheş în Europa League, înscriind într-un stil asemănător din interiorul careului de 16 metri. Intraţi la pauză la adăpostul celor trei goluri, steliştii au ieşit foarte încrezători şi au dominat partea secundă a jocului la fel ca-n prima repriză. În minutul 68, Raul Rusescu a reuşit să-şi treacă în cont dubla, după centrarea lui Nikolic. Spectatorii prezenţi pe stadion au făcut o atmosferă splendidă, iar fanii celor două echipe au scandat împreună împotriva veşnicei rivale Dinamo Bucureşti, pe care Viitorul o va întâlni în următorul meci din campionat, pe teren propriu. Patronul grupării constănţene, Gheorghe Hagi, a declarat la finalul partidei: "Aşa a fost să fie. Steaua era într-o formă foarte bună, au început meciul cum doreau, cu două goluri. Noi mergem în continuare înainte, o să muncim şi vedem ce facem. Steaua umple stadioanele oriunde se duce, iar noi suntem o echipă tânără care învaţă în fiecare zi. Scorul nu este sever, dar când începi de la 0-2 pentru Steaua, este foarte greu să revii".