18.2° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
18.2° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Villarreal - Real Madrid: 2-2. Puncte prețioase pierdute de "galactici" în primul meci din La Liga în 2019

Replica API 4 ianuarie 2019 | 00:00 339

Real Madrid a ratat pe final victoria pe terenul lui Villarreal, deși a condus cu 2-1 încă din minutul 20. S-a terminat 2-2, un pas greșit greu de digerat pentru pretențiile campioanei Europei.

Meciul a început abrupt pentru Real, sufocată în primele minute de "Submarinul Galben". Golul a venit ca o reacție normală a dominației lui Villarreal, după doar 4 minute. Chukwueze l-a servit ideal pe Santi Cazorla, iar fostul atacant al lui Arsenal a înscris superb, cu un șut fără preluare de la 15 metri.

Brusc, Real s-a trezit din pumni și a reușit să restabilească egalitatea după doar 3 minute. În minutul 7, defensiva gazdelor a greșit în lanț, iar Benzema, scăpat complet de sub marcaj, a înscris cu o lovitură superbă de cap, după o centrare venită de la Lucas.

Speriată de golul primit, Villarreal a făcut un pas în spate, iar Real a pus stăpânire pe joc și a trecut în avantaj în minutul 20, tot în urma unei lovituri de cap. Varane s-a înălțat superb și a înscris după un assist perfect al lui Kroos.

Tabela rămas nemodificată timp de o oră, perioadă în care Real a ratat câteva ocazii bune de a se desprinde. Echipa lui Solari a rămas la pauză fără starul Gareth Bale, înlocuit cu Isco după ce a acuzat probleme la gambă în prima repriză.

Când totul părea terminat, Villarreal a reușit să egaleze în minutul 82. Ramos l-a scăpat din marcaj pe Cazorla, care a reușit "dubla" din câțiva metri.

S-a terminat 2-2, iar Realul a ratat șansa de a o egala pe FC Sevilla. Madrilenii sunt pe 4, cu 30 de puncte, în timp ce andaluzii sunt pe poziția a treia, cu 32 de puncte. Locul secund continuă să fie departe, Atletico având 34 de puncte. Lider este Barcelona, cu 37 de puncte.

Villarreal acumulează 16 puncte și iese deocamdată din zona locurilor retrogradabile, situându-se pe locul 17.