4.7° Constanța Mar., 19 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6673
4.7° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

WTA Cincinnati: Adversară schimbată pentru Simona Halep după ce Karolina Muchova s-a retras din turneu

Replica API 16 august 2022 | 00:00 1344

​Simona Halep ar fi trebuit să debuteze la turneul WTA de la Cincinnati contra jucătoarei Karolina Muchova, însă sportiva din Cehia s-a retras din competiția de categorie WTA 1000.

Simona Halep, meci cu Anastasia Potapova în primul tur de la WTA Cincinnati

În aceste condiții, Simona va da în primul tur peste Anastasia Potapova (Rusia - locul 54 WTA, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser).

Meciul dintre Halep și Potapova va avea loc în noaptea dintre marți și miercuri, undeva în jurul orei 00:00 (ora României).

Muchova a fost nevoită să se retragă din turneu din cauza unor probleme medicale.

Potapova a fost eliminată în ultimul tur al calificărilor de la Cincinnati (învinsă de Anna Kalinskaya), dar va juca totuși pe tabloul principal al competiției WTA 1000.

Disputa dintre Simona și Anastasia va fi prima a zilei de pe terenul 3 al complexului de la Cincinnati și nu va începe mai devreme de ora 00:00.

Simona Halep vs Anastasia Potapova 2-0

De-a lungul timpului, Halep și Potapova s-au mai întâlnit de două ori, iar de fiecare dată s-a impus sportiva noastră.

2021, Moscova: 6-1, 6-4 pentru Halep.

2021, Melbourne Gippsland Trophy: 6-4, 6-4 pentru Halep.

Dacă o va învinge pe Potapova, Simona Halep va da în turul al doilea de la Cincinnati peste Veronika Kudermetova (6-3, 6-3 cu Barbora Krejcikova în runda inaugurală).

Simona Halep, traseul virtual de la WTA Cincinnati

Turul I - Anastasia Potapova

Turul II - Veronika Kudermetova

Optimi - Paula Badosa

Sferturi - Ons Jabeur / Belinda Bencic / Sorana Cîrstea / Petra Kvitova

Semifinale - Iga Swiatek / Garbine Muguruza / Cori Gauff / Jelena Ostapenko

Finală - Anett Kontaveit / Maria Sakkari / Aryna Sabalenka / Jessica Pegula / Emma Răducanu / Bianca Andreescu.

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.

Cum arată topul mondial WTA al câștigurilor din tenis

1 Serena Williams $94.588.910 / se va retrage după US Open

2 Venus Williams $42.285.378 / are 42 de ani, retragerea e tot mai aproape

3 Simona Halep $40.107.097

4 Maria Sharapova $38.777.962 / retrasă

5 Caroline Wozniacki $35.233.415 / retrasă.

Simona Halep, 24 de titluri în carieră

În vârstă de 30 de ani, Simona Halep a câștigat până acum în carieră 24 de titluri, două dintre acestea fiind de Grand Slam (Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019). Sportiva noastră a pierdut alte 18 finale.

2022 - Melbourne (WTA 250), Toronto (WTA 1000)

2020 - Roma (Premier 5), Praga (WTA International), Dubai (Premier)

2019 - Wimbledon (Grand Slam)

2018 - Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA)

2017 - Madrid (Premier Mandatory)

2016 - Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory),

2015 - Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory),

2014 - Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA)

2013 - Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), scrie hotnews.ro.