Anul XX Nr. 6721
15.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Adrian Şulcă a ratat medalia de bronz la Europenele de la Sofia

Replica API 2 mai 2022 | 23:46 535

Sportivul român Adrian Şulcă a ratat medalia de bronz la Campionatele Europene de judo de la Sofia, după ce a fost învins, sâmbătă, în meciul decisiv de azerul Rustam Orujov.

Şulcă, desemnat cel mai bun junior din 2021, în care a câştigat aurul la Europene şi Mondiale, a încheiat pe locul 5 la cat. 73 kg.

La Sofia, Şulcă l-a învins în turul al doilea pe grecul Savros Doumas, în optimi s-a impus în faţa armeanului Arsen Avedisian, în sferturi a câştigat contra moldoveanului Petru Pelivan, dar a pierdut semifinala cu italianul Giovanni Esposito, după o decizie controversată de ippon, apoi fiind învins şi de Orujov.

Tot la cat. 73 kg, Alexandru Raicu s-a clasat pe locul 7. În turul secund, Raicu a câştigat în faţa armeanului Ferdinand Karapetian, în optimi l-a învins pe germanul Igor Wandtke, dar a fost învins în sferturi de azerul Hidaiat Heidarov. În recalificări, Raicu a fost învins de azerul Orujov.

În concursul feminin, Florentina Ivănescu a învins-o în primul tur la cat. 63 kg pe olandeza Joanne van Lieshout, dar a cedat în optimi în faţa spaniolei Cristina Cabana Perez.

În cadrul cat. 70 kg, Serafima Moscalu a pierdut în primul tur contra franţuzoaicei Margaux Pinot.

România este reprezentată la Campionatele Europene de judo de la Sofia de 9 sportivi, 6 la masculin şi 3 la feminin: Lucian Borş-Dumitrescu (cat. 66 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Adrian Şulcă (cat. 73 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg), Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg), Cleonia Rîciu (cat. 52 kg), Florentina Ivănescu (cat. 63 kg) şi Serafima Moscalu (cat. 70 kg).

La ediţia 2021 a CE niciun reprezentant al României nu a urcat pe podium, ultima medalie fiind cucerită de Andrea Chiţu (cat. 52 kg) în 2020, scrie agerpres.ro