15.1° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
15.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Ajax - Liverpool 0-3. ”Cormoranii” și-au asigurat calificarea în optimile UEFA Champions League

Virgil STOIAN 27 octombrie 2022 | 00:00 308

Liverpool a învins-o cu 3-0 pe Ajax, în etapa a cincea a fazei grupelor UEFA Champions League.

Ajax a avut prima șansă importantă a jocului, ratată de Steven Berghuis, în minutul 3.

Liverpool, în optimile UEFA Champions League

Datorită succesului cu Ajax, Liverpool și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale UEFA Champions League.

După cinci runde, Napoli este liderul Grupei A, cu 15 puncte, urmată de Liverpool, adversara de runde viitoare, cu 12 puncte.

Clasamentul grupei este completat de Ajax, cu trei puncte, și Rangers, care are cinci înfrângeri.

Liverpool, victorie cu 3-0 cu Ajax la Amsterdam

Jocul din prima parte a continuat într-o manieră echilibrată, dar Liverpool a reușit să ”lovească” în minutul 42, când Mohamed Salah a înscris din pasa lui Jordan Henderson.

Doar două minute mai târziu, Darwin Nunez a avut șansa să facă 2-0, însă a șutat în bară și avantajul ”Cormoranilor” la pauză a fost minimum.

La doar patru minute de la reluare, uruguayanul a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor. Au mai trecut doar trei minute și a venit și golul trei al lui Liverpool, înscris de Harvey Elliot, cu assist Mohamed Salah, care a stabilit scorul final.