8.4° Constanța Lun., 6 Mai 2024
Anul XX Nr. 6721
8.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Amiens - PSG 4-4 | Gazdele, la un pas de o surpriză uriaşă după ce au condus cu 3-0. Revenire fantastică pentru parizieni

Replica API 16 februarie 2020 | 11:34 371

PSG a evitat o uriaşă surpriză în Ligue 1 - campioana Franţei a fost condusă cu 3-0 de penultima clasată din Ligue 1, Amiens.

Thomas Tuchel a aliniat o formulă de start din care au lipsit vedete precum Kylian Mbappe sau Neymar, dar cu o linie de atac impresionantă totuşi în care au apărut Icardi, Cavani şi Angel Di Maria.Iar gazdele au profitat din plin şi au deschis scorul după doar 5 minute prin Guirassy, care l-a învins cu un şut pe Keylor Navas. Portarul parizienilor a fost apoi uluit de şutul fabulos al lui Kaluta din minutul 29. Iar gluma s-a îngroşat în minutul 40 când şutul lui Diabate a fost deviat de Thiago Silva, revenit pe gazon după o accidentare.

PSG a avut o tresărire de orgoliu şi a redus din handicap înainte de pauză prin Ander Herrera. Iar eroul unui meci nebun a devenit un puşti de 17 ani, fundaşul Tanguy Kouassi, care a marcat de două ori în doar 6 minute, devenind al doilea cel mai tânăr jucător de la PSG care reuşeşte o dublă.Mauro Icardi părea a fi înscris golul victoriei pentru parizieni în minutul 74, dar Amiens a smuls un punct prin Guirassy în prelungiri.PSG rămâne astfel invincibilă din 1 noiembrie 2019 încoace după 24 de meciuri în toate competiţiile. Marţi joacă la Dortmund în optimile Ligii Campionilor, potrivit digisport.ro.