12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Anghel, supărat pe jucători: Acest eşec este foarte greu de digerat. Am fi meritat un egal

Replica API 24 martie 2014 | 00:00 134

Steaua a învins Săgeata Năvodari, scor 2-1

Steaua a reuşit să învingă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Săgeata Năvodari, graţie golurilor înscrise de Keşeru în minutul 32, din penalty, şi Varela, în minutul 55. Golul de onoare al formaţiei năvodărene a fost înscris de Guerra încă din primele minute de joc. Săgeata Năvodari a trimis pe teren pe: Panagopoulos - Peteleu (Borja Navarro '58), Fl. Popa, Munteanu, Lopez - Muzac (Roman '75), Johnson - Achim (Iordache '58), Vezan, Deletici - Guerra. Antrenor: Cătălin Anghel. Formaţia antrenată de Laurenţiu Reghecampf a fost reprezentată de următorii forbalişti: Niţă - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Sânmărtean (Prepeliţă '51) - Popa (Piovaccari '71), Chipciu, Tănase - Stanciu (Keşeru '29). Cartonaşe galbene au primit: Muzac '13, Popa '31, Borja Navarro '84 / Sânmărtean '51. Meciul a fost arbitrat de Adrian Comănescu (central) - Miclos Nagy, Dragoş Iliescu (asistenţi) - Marian Balaci, Emil Voicu (adiţionali) - Vasile Dan Popescu (rezervă). La meci au asistat aproximativ 12.000 spectatori, între care şi 500 de fani stelişti. La finalul partidei, Laurenţiu Reghecampf, tehnicianul campioanei, a afirmat: "A fost un meci greu, ne aşteptam. Ştiam că terenul nu va fi unul bun. Am muncit mult şi mă bucur că am reuşit să câştigăm. Ne-a trebuit foarte mult timp să controlom balonul, terenul a fost execrabil". "Exersăm foarte mult fazele fixe, avem o echipă cu gabarit şi trebuie să profităm de acest lucru. Avem 3 jucători foarte înalţi şi mă bucur când marchează. Nu cred că jucătorii au fost cu gândul la meciul cu Dinamo, nu am vorbit deloc în această săptămână despre derby, ei trebuiau să se gândească la meciul cu Săgeata", a mai spus Reghe. Antrenorul formaţiei năvodărene, Cătălin Anghel, a declarat: "În primul rând, s-ar putea să fiu subiectiv, dar acest eşec este foarte greu de digerat. Am fi meritat un egal. Trebuie să fim mai responsabili, nu avem şansa mereu de a scoate punct sau puncte cu echipa campioană. Faptul că golurile Stelei au venit din faze fixe mă deranjează, este prea mult. Aceste faze puteau fi rezolvate uşor, dar noi am pierdut din nou puncte astfel. La pauză i-am avertizat pe băieţi că Steaua va veni peste noi, asta s-a şi întâmplat, dar noi nu am reuşit să fim eficienţi pe contraatac. Steaua rămâne cea mai puternică echipă din Liga I, fără îndoială. Doar Petrolul şi Astra se pot bate cu ei, cât de cât".