Anul XX Nr. 6713
17.5° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Arminia Bielefeld, ţinută în şah pe teren propriu, în liga a doua germană

Replica API 18 mai 2020 | 22:11 955

Echipa Arminia Bielefeld, liderul ligii secunde a campionatului de fotbal al Germaniei, a terminat la egalitate, 1-1, partid disputată pe teren propriu cu formaţia VfL Osnabruck, duminică, înr-o partidă din etapa a 26-a, care a marcat reluarea sezonului după o pauză de peste două luni.

Fără spectatori în tribune, gazdele au deschis scorul în prima repriză, în urma unui penalty transformat de Fabian Klos (17), însă Osnabruck a restabilit egalitatea în prelungirile meciului, prin Marcos Alvarez.

Reluarea campionatului nu a fost de bun augur pentru VfB Stuttgart, retrogradată la finalul sezonului trecut din elita fotbalului german. Şvabii s-au înclinat la limită pe terenul lui SV Wehen Wiesbaden (scor 1-2), coborând pe poziţia a treia a clasamentului.

Hamburg SV s-a întors, în schimb, cu un punct din deplasarea de la Furth (2-2), suficient însă pentru ca fosta campioană a Europei să urce pe locul secund, la egalitate de puncte cu Stuttgart, dar cu un golaveraj superior.

Hamburg, care a ajuns pentru prima oară în istoria sa în liga secundă, în urmă cu doi ani, a condus cu 2-1 până în în finalul jocului, când gazdele au reuşit să egaleze în extremis, în minutul 90+4.

Arminia Bielefeld - VfL Osnabruck 1-1

Meciul dintre Hannover 96 si Dynamo Dresda a fost amânat, după plasarea în carantină a echipei din Dresda, în urma depistării a două cazuri pozitive la Covid-19 în lotul său.

În clasament conduce Arminia Bielefeld, 52 puncte, urmată de Hamburg SV şi VfB Stuttgart, câte 45 puncte, FC Heidenheim, 41 puncte, SpVgg Greuther Furth şi Erzgebirge Aue, câte 37 puncte etc.

Primele două clasate la finalul sezonului promovează direct pe prima scenă a fotbalului german, în timp ce ocupanta locului al treilea va disputa un baraj cu echipă clasată pe locul 16 din prima ligă, potrivit agerpres.ro.