13.4° Constanța Dum., 28 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6713
13.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Arsenal - Chelsea 1-2. Albaștrii îi întorc pe „tunari” în 4 minute, după două gafe incredibile

Replica API 30 decembrie 2019 | 00:00 412

Arsenal a pierdut derby-ul londonez cu Chelsea, scor 1-2.

Arteta nu a avut noroc nici la al doilea meci pe banca „tunarilor”. Arsenal a început mai bine meciul de pe Emirates, iar Aubameyang a fructificat superioritatea în minutul 13, cu o lovitură de cap din 6 metri.

Chelsea a trecut treptat la timonă, a presat, dar fără a-și crea mari șanse de gol. Asta până în minutele de final. Jorginho a egalat în minutul 83, profitând de o ieșire hazardată a portarului Leno la un moment static executat de Mount.

Elevii lui Lampard au păstrat inițiativa, iar în minutul 87 au izbutit golul victoriei. Tammy Abraham l-a dominat pe Mustafi în careul mic, a pivotat și a marcat pe sub Leno.

Chelsea își consolidează locul 4, de Liga Campionilor. Are 35 de puncte, cu 4 mai multe decât Manchester United, formația de sub ea. Sezonul dezastrous al lui Arsenal continuă. „Tunarii” rămân cu doar 24 de puncte, au un golaveraj negativ, 26-30, și staționează pe locul 12.