10.3° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
10.3° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Arsenal - Manchester United 2-0. Arsenal, victorie vitală cu United pentru locul 4 din Premier League

Replica API 11 martie 2019 | 00:00 356

Arsenal nu i-a dat nicio șansă lui Manchester United în derby-ul etapei a 30-a din Premier League. Fomrția lui Unai Emery s-a impus cu 2-0, stopând elanul pe care cei de la United îl aveau după surpriza uriașă reușită în Ligă, când au eliminat-o pe PSG.

United a deschis scorul după 12 minute. Xhaka a prins un șut înșelătpr de la 20 de metri, de Gea a fost păcălit de traiectorie, iar fanii de pe Emirates erau în picioare.

Epuizați fizic și psihic după thriller-ul de la Paris, jucătorii lui United nu au găsit resurse pentru a egala și au mai primit un gol de la Aubameyang, care a înscris fără emoții din penalty-ul scos de Lacazette.

Arsenal și Manchester United, rivale în lupta pentru locul 4 din Premier League, au făcut rocadă în clasament după acest meci. „Tunarii” au urcat pe locul 4, cu 60 de puncte, în timp ce United se situează pe locul 5, cu 58 de puncte.

Prima înfrângere din Premier pentru Solskjaer

E abia al doilea eșec al jucătorilor lui Solskjaer. Ei mai pierduseră turul cu PSG din Ligă, 0-2, însă și-au luat revanșa în retur, când s-au impus cu 3-1 și au reușit improbabila calificare în sferturi.