Anul XX Nr. 6720
10.3° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Arsenal – Bayern Munchen 2-2, în sferturile de finală ale UCL

Andreea CONDURACHE 9 aprilie 2024 | 22:11 478

Arsenal se află într-o formă de zile mari și joacă cu Bayern Munchen, în sferturile de finală ale UEFA Campions League 2023-2024.

Arsenal – Bayern Munchen 2-2, in sferturile de finala ale UCLMikel Arteta și Thomas Tuche

Min. 76: GOOOL Arsenal! Trossard finalizează cu un șut plasat din prima și londonezii egalează pe tabela de marcaj.

Min. 61: Laimer își încearcă norocul, dar șutul său de la distanță trece mult peste poarta lui Arsenal!

Min. 32: GOOOL Bayern Munchen! Harry Kane înscrie de la 11 metri fără emoții!

Min. 30: Penalty pentru Bayern Munchen! Sane face slalom în careul „tunarilor” și este faultat de Saliba. Arbitrul arată punctul cu var.

Min. 18: GOOOL Bayern Munchen! Gnabry profită de o eroare în apărare a lui Gabriel și marchează printre picioarele portarului lui Arsenal.

Min. 12: GOOOL Arsenal! Atacurile repetate ale lui Arsenal s-au finalizat cu gol. Saka primește mingea în careu și înscrie fără emoții la colțul lung.

Min. 10: Arsenal atacă în valuri, însă neconvingător până acum. Bayern Munchen încearcă să pună și ea probleme, dar „tunarii” se apără exemplar în primele 10 minute.

Min. 1: Partida a început!

Arsenal: Raya – White, Saliba, Gabriel, Kiwior – Odegaard, Jorginho, Rice – Saka, Havertz, Martinelli. Rezerve: Hein, Ramsdale, Elneny, Gabriel Jesus, Nelson, Nketiah, Partey, Smith Rowe, Tomiyasu, Trossard, Vieira, Zinchenko. Antrenor: M. Arteta.

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, Dier, de Ligt, Davies – Laimer, Goretzka – Sane, Musiala, Gnabry – Kane. Rezerve: Ulreich, Peretz, Choupo-Moting, Coman, Guerreiro, Kim Min-Jae, Mazraoui, Muller, Pavlovic, Tel, Upamecano, Zaragoza. Antrenor: T. Tuchel.

Arsenal este lider în Premier League și nu e deloc o situație de conjunctură. Este echipa cu cele mai multe goluri marcate, 75, cele mai puține primite, 24, și cu cele mai multe victorii, 22, în cele 31 de etape disputate în Anglia. Are 71 de puncte, la fel ca Liverpool, și cu unul peste Man. City.

În schimb, Bayern trece de la un șoc la altul. A fost eliminată din Cupa Germaniei de o echipă din Liga a 3-a, se află la 16 puncte distanță de liderul Leverkusen și riscă să piardă și locul 2.

În plus, tocmai a fost învinsă pentru prima dată în istorie de Heidenheim, nou promovată în Bundesliga, scor 2-3. Iar despre antrenorul Thomas Tuchel se știe că va pleca la finalul sezonului.