Anul XX Nr. 6720
9.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Athletic Bilbao a câștigat Cupa Spaniei după o pauză de 40 de ani

Virgil STOIAN 9 aprilie 2024 | 00:00 702

Athletic Bilbao este noua câștigătoare a Cupei Spaniei, formația din Țara Bascilor cucerind trofeul după o pauză de 40 de ani. Meciul cu Mallorca a fost decis la loteria penaltiurilor, după ce după 120 de minute cele două echipe au fost de nedespărțit (scor 1-1).

Athletic Bilbao a castigat Cupa Spaniei dupa o pauza de 40 de ani Athletic Bilbao

Daniel Rodriguez a dechis scorul pentru Mallorca în minutul 21, iar Sancet a readus egalitatea în minutul 50.

La penaltiuri, jucătorii lui Ernesto Valverde au fost mai inspirați și au avut nervii mai tari, victoria venind cu scorul de 4-2.

Raul Garcia, Muniain, Vesga și Berenguer au înscris pentru Bilbao, iar Muriqi şi Sanchez pentru Mallorca.

Ratările lui Morlanes și Radonjic au făcut ca trofeul să ia drumul Țării Bascilor după o pauză de 40 de ani.