Anul XX Nr. 6716
12.9° Constanța Miercuri, 1 Mai 2024 Anul XX Nr. 6716

Atletism: Italianul Massimo Stano, campion mondial la 35 km marş

Replica API 26 iulie 2022 | 00:00 315

Atletul italian Massimo Stano a devenit campion mondial în proba de 35 km marş la Eugene (Statele Unite), duminică, la un an după ce a câştigat titlul olimpic la 20 km marş, informează presa internaţională.

Massimo Stano

Stano, care are 30 de ani, a adus prima medalie de aur pentru Italia la această ediţie a Mondialelor. El s-a impus în 2 h 23 min 14 sec, fiind urmat la circa o secundă de japonezul Masatora Kawano (2 h 23 min 15 sec). Suedezul Perseus Karlstrom a completat podiumul (2 h 23 min 44 sec), el obţinând bronzul şi la 20 km marş la începutul competiţiei, citează Agerpres.

Italia are şi o medalie de bronz la aceste Mondiale, adusă de atleta Elena Vallortigara la săritura în înălţime.

Românul Marius Cocioran s-a clasat pe locul 38 din 40 de atleţi care au încheiat cursa, cu timpul de 2 h 43 min 27 sec.

Delegaţia României la Mondialele de la Eugene a cuprins opt sportivi, patru fete şi patru băieţi: Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Ana Veronica Rodean (35 km marş), Mihaela Acatrinei (35 km marş), Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Alexandru Mihăiţă Novac (aruncarea suliţei), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) şi Marius Iulian Cocioran (35 km marş).

Cea mai bună performanţă a fost reuşită de Bianca Florentina Ghelber, locul 6 la aruncarea ciocanului.