13.8° Constanța Mie., 22 Mai 2024
Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Atletism: Kenyanul Samwel Mailu a câştigat maratonul de la Viena cu un nou record

A.F. 25 aprilie 2023 | 00:00 316

Atletul kenyan Samwel Mailu a câştigat duminică maratonul de la Viena, cu un nou record al competiţiei, după ce a parcurs distanţa clasică de 42,195 km în 2h05min08sec, transmite EFE.

Atletism: Kenyanul Samwel Mailu a castigat maratonul de la Viena cu un nou record Samwel Mailu

Maili, 34 ani, a doborât precedentul record stabilit în 2014 de etiopianul Getu Feleke (2h05min41sec). El a fost urmat în clasament de conaţionalii săi Bethwell Yegon la 1min49sec respectiv Titus Kimutai la 2min38sec, citează Agerpres.

În cursa feminină s-a impus tot o atletă din Kenya, Magdalyne Masai, 29 ani, cu timpul de 2h24min12sec, devansând-o cu 13 secunde pe compatrioata ei Agnes Keino şi cu 38 secunde pe etiopiana Gadise Mulu.

Circa 35.000 alergători din 130 de ţări s-au aliniat la startul ediţiei a 40-a a Vienna City Marathon.