Anul XX Nr. 6720
15.8° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Atletism: Kenyenii Evans Chebet şi Sharon Lokedi, învingători în maratonul de la New York

A.F. 8 noiembrie 2022 | 00:00 299

Alergătorul kenyan Evans Chebet a câştigat duminică maratonul de la New York, fiind cronometrat pe distanţa de 42,195 km în 2h 08 min 41 sec, informează EFE.

În vârstă de 34 de ani, Chebet l-a devansat cu 13 secunde pe etiopianul Shura Kitata, în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de olandezul Abdi Ngeeye, medaliat cu argint la JO de la Tokyo, scrie Agerpres.

Evans Chebet, care şi-a confirmat statutul de favorit, a obţinut a doua sa victorie importantă din acest sezon, după cea din maratonul de la Boston, pe care l-a încheiat în 2h 06 min 51 sec, în luna aprilie.

Kenyanul îi succede în palmaresul maratonului de la New York compatriotului său Albert Korir.

Cursa feminină s-a încheiat tot cu victoria unei reprezentante a Kenyei, Sharon Lokedi (28 ani), cu timpul de 2h 23 min 23 sec, urmată la şapte secunde de israelianca Lonah Salpeter, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat etiopianca Gotytom Gebreslase, la 16 sec.

La ediţia din acest an a maratonului newyorkez nu a fost prezentă câştigătoarea din 2021, kenyanca Peres Jepchirchir, medaliată cu aur la JO de la Tokyo.