Anul XX Nr. 6725
16.6° Constanța Vineri, 10 Mai 2024 Anul XX Nr. 6725

Atletism: Marocanul Taoufik Allam a câştigat maratonul Romei

A.F. 22 martie 2023 | 00:00 449

Atletul marocan Taoufik Allam a câştigat duminică maratonul Romei, disputat pe distanţa clasică de 42,195 km, cu timpul de 2h07min43sec, transmite Xinhua.

Atletism: Marocanul Taoufik Allam a castigat maratonul Romei Taoufik Allam

Allam, care este primul marocan care se impune în cele 28 de ediţii ale maratonului, a devenit al cincilea atlet care câştigă cursa cu un timp sub 2 ore şi 8 minute.

Podiumul de la Roma a fost completat de kenyenii Wilfred Kigen (2h08min44sec) şi Rogers Keror (2h10min49sec).

Recordul cursei a fost stabilit anul trecut de etiopianul Fikre Bekele, cu 2h06min48sec, care însă nu a participat şi la maratonul din acest an.

Cursa feminină a fost câştigată de kenyana Betty Chepkwony, în 2h23min02sec. Pentru al 14-lea an consecutiv, maratonul feminin a fost câştigat de o atletă din Kenya sau Etiopia. Kenyana a fost urmată în clasament de etiopienele Fozya Amid (2h25min08sec) şi Zinash Getachew (2h25min58sec), citează Agerpres.