11.4° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
11.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Australian Open 2021 | Simona Halep are șansa revanșei cu Iga Swiatek! Ora de start a partidei

Replica API 14 februarie 2021 | 00:14 2108

Iga Swiatek a început meciul în forță și părea că va obține o victorie categorică. Poloneza s-a distanțat la 3-0 în manșa inaugurală, dar Ferro a revenit și a egalat la 3. De acolo, Swiatek și-a ridicat ușor nivelul de joc, iar adversara ei din Franța și-a cedat serviciul la mare luptă în finalul setului inaugural. Swiatek a profitat și a încheiat manșa cu un game la 0 pe propriul serviciu.

Swiatek a început la fel de puternic și setul al doilea și a obținut break-ul încă din game-ul inaugural. Ferro a fost agresivă și a încercat să lovească decisiv, însă franțuzoiaca a riscat și a greșit prea mult pentru a-i putea pune probleme serioase polonezei. Astfel, Iga Swiatek se califică în optimile de finală, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute de joc.

Simona Halep s-a calificat și ea azi pentru a șasea oară în carieră în optimile de finală de la Australian Open după un meci pe care l-a câștigat datorită deplasării excelente, a inspirației la retur, dar și a serviciului atunci când a avut nevoie de variație. A doua jucătoare a lumii a trecut de Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-3, după o partidă care a durat o oră și 19 minute de joc.

Australian Open 2021 | Simona Halep – Iga Swiatek, în optimile de finală de la Melbourne

Simona Halep s-a întâlnit cu Iga Swiatek doar în cadrul turneelor de Grand Slam, de două ori la Roland Garros, iar acum va avea șansa să se dueleze și pe suprafață dură. Rezumându-ne doar la duelurile de pe zgură, cele două sportive se află la egalitate, 1-1, însă ambele s-au impus în mod categoric. Campioana noastră a câștigat partida din optimi de la Roland Garros 2019, cedând un singur game. Un an mai târziu, în aceeași fază, Swiatek se impunea clar, scor 6-1, 6-2.

Pentru Simona, care era marea favorită la câștigarea turneului de la Roland Garros, înfrângerea încasată la Paris, în fața Igăi Swiatek, a fos tun real șoc. Acum, campioana noastră are ocazia revanșei. Partida din optimile de finală se va disputa duminică la Melbourne, la o oră pe care organizatorii o vor anunța mâine de dimineață, scrie eurosport.ro.