14.6° Constanța Vin., 17 Mai 2024
Anul XX Nr. 6732
14.6° Constanța Vineri, 17 Mai 2024 Anul XX Nr. 6732

Auto - F1: Max Verstappen a câştigat cu uşurinţă cursa de sprint din cadrul MP al Braziliei

A.F. 6 noiembrie 2023 | 00:00 532

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat cu uşurinţă sâmbătă cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Braziliei, a 20-a din cele 22 de etape ale sezonului de Formula 1, disputată pe circuitul Interlagos de la Sao Paulo, informează AFP

Auto - F1: Max Verstappen a castigat cu usurinta cursa de sprint din cadrul MP al BrazilieiMax Verstappen

Verstappen, care îşi asigurase deja câştigarea celui de-al treilea titlu consecutiv de campion mondial, a fost urmat de britanicul Lando Norris (McLaren), ce plecase din pole position, şi de coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez, la finalul acestei curse de o jumătate de oră.

Clasamentul cursei de sprint din cadrul Marelui Premiu al Braziliei de Formula 1:

1. Max Verstappen (Olanda/Red Bull) 30:07.209