Anul XX Nr. 6718
10.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Auto - F1: MP al Mexicului - A 14-a victorie a sezonului pentru Max Verstappen

A.F. 2 noiembrie 2022 | 00:00 319

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat duminică Marele Premiu al Mexicului, obţinând a 14-a sa victorie de la debutul sezonului 2022, un nou record pentru Campionatul Mondial de Formula 1.

Max Verstappen

Verstappen i-a depăşit cu această ocazie pe germanii Michael Schumacher şi Sebastian Vettel, ambii cu câte 13 succese înregistrate pe parcursul sezoanelor 2004, respectiv 2013, scrie Agerpres.

Plecat din pole position, "Mad Max" a fost înregistrat cu timpul de 1 h 38 min 36 sec 729/1000 în cursa desfăşurată pe Autodromo Hermanos Rodriguez, reuşind să-l devanseze cu peste 15 secunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), ocupantul locului secund. Pe poziţia a treia s-a clasat favoritul publicului local, mexicanul Sergio Perez (Red Bull), la 18 secunde.

La 25 de ani, Max Verstappen a obţinut al 34-lea său succes în Formula 1, fiind al şaselea cel mai prolific pilot din istoria Marelui Circ. El se află acum la doar şapte victorii de legendarul pilot brazilian Ayrton Senna.

Cu două manşe înainte de finalul acestui sezon Max Verstappen domină cu autoritate clasamentul general din Formula 1, având deja asigurat al doilea său titlu consecutiv de campion mondial.

Ultimele două Mari Premii de Formula 1 ale sezonului vor avea loc luna viitoare, la Sao Paulo/Brazilia (13 noiembrie) şi Abu Dhabi/Emiratele Arabe Unite (20 noiembrie).