Anul XX Nr. 6712
8.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Auto: Simone Tempestini s-a clasat pe 9 în Raliul Letoniei

Replica API 5 iulie 2022 | 13:29 681

Simone Tempestini, campionul en titre al României, s-a clasat pe locul nouă, duminică, în Raliul Letoniei, etapa a cincea a Campionatului European de Raliuri FIA ERC.

Sursa foto: (c) Simone Tempestini/facebook.com

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally2) a încheiat la 2 min 32 sec 8/10 de învingători, letonii Martins Seks/Renars Francis (Skoda Fabia Rally2 EVO), cronometraţi în 1 h 31 min 19 sec 8/10. Spaniolii Efren Llarena/Sara Fernandez (Skoda Fabia Rally2 EVO) au ocupat locul secund, la 1 min 10 sec 9/10, podiumul fiind completat de finlandezii Mikko Heikkila/Samu Vaaleri (Skoda Fabia Rally2), la 1 min 11 sec 6/10, citează Agerpres.

Poziţia echipajului clujean a fost afectată şi de o problema tehnică în proba specială de calificare.

În clasamentul general al Campionatului European de Raliuri, Efren Llarena este lider, cu 116 puncte, urmat de compatriotul său Nil Solans, la 70 puncte, şi de Simone Tempestini, 64 puncte.

Următoarea etapă va fi Rally di Roma Capitale, pe 23-24 iulie.