13° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
13° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Barcelona, victorie clară cu Sociedad! Messi, dublă, Dest, la primele goluri pentru catalani

Replica API 23 martie 2021 | 23:56 1641

Barcelona a câștigat ca în vremurile bune. Catalanii au învins-o clar pe Real Sociedad și continuă cursa de urmărire a lui Atletico Madrid.

Barcelona rămâne la 4 puncte de liderul Atletico și are două puncte față de rivala Real Madrid.

Barcelona a câștigat mai lejer decât se aștepta partida cu Sociedad, echipă cu care s-a întâlnit și în luna ianuarie a acestui an, în semifinalele Cupei Spaniei, atunci când catalanii au câștigat la lovituri de departajare cu 3-2, după ce la finalul celor 120 de minute, scorul a fost 1-1.

Barcelona, victorie ca-n vremurile bune

Meciul a început cu o ocazie a lui Isak, dar Ter Stegen a blocat șutul atacantului lui Sociedad. Barcelona a preluat rapid conducerea jocului și a avut o bară prin Dest în minutul 35.

Griezmann a deschis scorul cu fosta sa echipă pentru ca Dest să facă 2-0 și să stablilească scorul la pauză.

Repriza a doua a început tot cu Barcelona în atac, iar Dest a făcut dubla în minutul 53. Pentru fundașul american sunt primele goluri marcate în tricoul Barcelonei.

Messi a dus scorul la 4-0 în minutul 56, cu a 22-a reușită din acest sezon.

Barcelona nu a avut milă de adversara sa și a continuat să atace. Dembele a marcat și el în minutul 71 pentru 5-0, după o acțiune personală.

Messi a reușit și el dubla în minutul 89 după o fază superbă care a adus aminte de tiki-taka și starul argentinian a închis tabela la 6-1.

Nou record reușit de Messi

Cu reușita 23 din acest sezon, Messi a ajuns la 467 de goluri marcate în campionat și a devenit fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate într-un singur campionat în Europa.

MESSI, ZEU PE CAMP NOU! ARGENTINIANUL A DEVENIT JUCĂTORUL CU CELE MAI MULTE APARIȚII LA BARCELONA

Lionel Messi a stabilit un nou record impresionant în această seară. Atacantul de 33 de ani a devenit fotbalistul cu cele mai multe meciuri jucate pentru Barcelona: 768. Internaționalul argentinian i-a doborât recordul lui Xavi (767), stabilit în perioada 1998-2015.

După pauza cauzată de meciurile internaționale, pentru Barcelona urmează un meci pe Camp Nou cu Valladolid, după care va juca în deplasare în El Clasico, contra lui Real Madrid, scrie eurosport.ro.