14.2° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
14.2° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Baschet masculin: Grecia, eliminată de Germania în sferturile de finală ale Campionatului European

Replica API 16 septembrie 2022 | 00:00 814

Starul NBA Giannis Antetokounmpo nu a putut evita eliminarea Greciei în sferturile de finală ale Campionatului European de baschet masculin, ediţia 2022, la capătul meciului pierdut în faţa selecţionatei Germaniei (scor 96-107), la Berlin.

Antetokounmpo, jucătorul echipei Milwaukee Bucks, desemnat de două ori cel mai valoros jucător din NBA, a reuşit 31 de puncte pe parcursul jocului cu germanii, fiind eliminat însă în ultimele cinci minute, când grecii erau conduşi cu 96-82, scrie Agerpres.

Cel mai bun jucător al gazdelor în duelul derulat pe parchetul sălii Mercedes-Benz Arena din capitala germană a fost Dennis Schroeder, autorul a 26 de puncte şi 8 assist-uri.

Germania va avea ca adversară în penultimul act puternica echipă a Spaniei, campioana mondială en titre, care a dispus cu 100-90 de Finlanda, calificându-se pentru a unsprezecea oară consecutiv în semifinalele EuroBasket.

La Roja, în reconstrucţie după retragerile fraţilor Pau şi Marc Gasol, precum şi a lui Sergio Rodriguez, l-a avut ca principal marcator în jocul cu finlandezii pe Willy Hernangomez, autorul a 27 de puncte.

Hernangomez, jucătorul formaţiei americane New Orleans Pelicans, a reuşit cu această ocazie cea mai bună performanţă a sa la un mare turneu sub culorile naţionalei Spaniei.