10.4° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
10.4° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Baschet masculin: Serbia şi Grecia, victorii pe linie în grupe la EuroBasket 2022

Replica API 10 septembrie 2022 | 00:00 968

Echipele Serbiei şi Greciei au câştigat cu victorii pe linie grupele Campionatului European de baschet masculin - EuroBasket 2022, după succesele înregistrate joi.

Grecia a dispus de Estonia cu 90-69 şi va juca în optimi contra Cehiei, însă elenii sunt îngrijoraţi din cauza uşoarei entorse suferite joi de vedeta Giannis Antetokounmpo.

''The Greek Freak'' a marcat 25 de puncte în 19 minute petrecute pe parchet şi va avea nevoie de trei zile pentru a se reface după această accidentare. Fratele său Kostas, aflat în convalescenţă de la debutul competiţiei, a disputat primele sale minute (12), scrie Agerpres.

Serbia, condusă de Nikola Jokic, dublu MVP în NBA, a trecut joi de Polonia, cu 96-69, iar în optimi va înfrunta echipa Italiei. Jokic a reuşit, la rândul său, 19 puncte în 18 minute jucate.

6. Olanda 5

Primele patru clasate în grupe s-au calificat în optimile de finală. La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut prin rezultatele meciurilor directe.