17.4° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
17.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Baschet masculin: U-BT Cluj a pierdut meciul al doilea din sferturile Ligii Campionilor

Replica API 15 aprilie 2022 | 00:00 302

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă în deplasare de echipa germană MHP Riesen Ludwigsburg, cu scorul de 92-75 (16-19, 24-14, 24-24, 28-18), miercuri seara, în al doilea meci al sfertului de finală din Liga Campionilor baschet masculin.

Sursa foto: U-BT Cluj-Napoca /Facebook.com

Campioana României, care s-a impus pe 5 aprilie la Cluj, cu 76-73, va juca meciul decisiv pentru calificarea în semifinale pe teren propriu, săptămâna viitoare. Sferturile se joacă după sistemul cel mai bun din trei partide, scrie Agerpres.

''U'' a avut un început bun de meci în Germania şi a terminat primul sfert în avantaj, 19-16. Gazdele au preluat controlul şi la jumătatea confruntării aveau şapte puncte în plus pe tabelă, 40-33. Sfertul al treilea a fost echilibrat, 24-24, Patrick Richard reuşind o aruncare de trei puncte în ultima secundă, dar debutul ultimului sfert a fost foarte slab pentru jucătorii pregătiţi de Mihai Silvăşan. MHP Riesen avea 12-0 după primele patru minute, fapt care a tranşat soarta partidei.

La clujeni au evoluat Stefan Bircevic 5 puncte, 6 recuperări, 1 pasă decisivă, Luca Colceag, Ştefan Grasu 4 p, 1 rec, 1 pd, Karel Guzman 15 p, 7 rec, 1 pd, Nandor Kuti 1 rec, 1 pd, Brandon Brown 12 p, 4 rec, 8 pd, Dustin Hogue 7 p, 1 rec, Patrick Richard 8 p, 6 rec, 3 pd, Elijah Stewart 8 p, 3 rec, Andrija Stipanovic 16 p, 4 rec, 5 pd.

Pentru echipa germană au jucat Jacob Patrick 3 p, 1 rec, Johannes Patrick, Jonathan Baehre 1 rec, Lukas Herzog 1 pd, Jonas Wohlfarth-Bottermann 3 p, 2 rec, Jordan Hulls 5 p, Justin Simon 17 p, 9 rec, 4 pd, James Woodard 11 p, 4 rec, 3 pd, Jonah Radebaugh 18 p, 7 rec, 4 pd, Yorman Polas Bartolo 14 p, 4 rec, 1 pd, Tremmell Darden 3 p, 2 rec, Ethan Happ 18 p, 6 rec, 3 pd.

Dacă va trece de MHP Ludwigsburg, ''U'' o va înfrunta în semifinale pe BAXI Manresa sau Unicaja.

Turneul Final Four va avea loc în perioada 6-8 mai, la Bilbao.