Anul XX Nr. 6763
30.4° Constanța Luni, 17 Iunie 2024 Anul XX Nr. 6763

Bayer Leverkusen a câștigat Cupa Germaniei

Virgil STOIAN 27 mai 2024 | 00:00 206

Bayer Leverkusen a cucerit sâmbătă seară Cupa Germaniei, după ce a învins-o în finală pe Kaiserslautern, scor 1-0.

Bayer Leverkusen a castigat Cupa Germaniei

Kaiserslautern - Bayer Leverkusen 0-1

Venită după prima înfrângere a sezonului, una usturătoare împotriva Atalantei în finala Europa League, scor 3-0, Bayer Leverkusen a cucerit sâmbătă al doilea trofeu din această stagiune.

Gruparea antrenată de Xabi Alonso s-a impus la limită în fața celor de la Kaiserslautern, la capătul unui meci pe care l-a jucat o repriză în inferioritate numerică.

Campioana Germaniei a deschis scorul după doar 16 minute prin elvețianul Granit Xhaka, iar înainte de pauză a rămas în 10 oameni după ce Kossounou a văzut al doilea cartonaș galben.

Chiar și așa, Leverkusen a continuat să controleze jocul, având o posesie de 57% în repriza a doua.

Echipa lui Alonso a rezistat și a pus mâna pe al doilea trofeu al sezonului, după Bundesliga.