Anul XX Nr. 6682
11.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Bayern Munchen își consolidează poziția de lider

Replica API 30 noiembrie 2020 | 22:27 1110

Campioana Germaniei şi a Europei, Bayern Munchen, a câştigat cu scorul de 3-1 partida susţinută în deplasare, cu VfB Stuttgart, în etapa a 9-a din Bundesliga, în timp ce Borussia Dortmund a pierdut surprinzător pe teren propriu, cu 1-2, în faţa celor de la FC Koln, echipă aflată în subsolul clasamentului, informează Agerpres.

Pe Mercedez-Benz Arena din Stuttgart, Tanguy Coulibaly a deschis scorul în minutul 20 pentru gazde, pentru ca Kingsley Coman să restabilească egalitatea în minutul 38. Polonezul Robert Lewandowski i-a adus pe bavarezi în avantaj în minutul 45+1, pentru ca Douglas Costa să reuşească cel de-al treilea gol, ultimul al partidei, în minutul 87. Aici poți vedea reușitele.

Cu 22 de puncte, Bayern este lider în clasament, în timp ce VfB Stuttgart este pe poziţia a 10-a cu 11 puncte.

La Dortmund însă, FC Koln, aflată în subsolul clasamentului, a produs o mare surpriză învingând pe Borussia cu 2-1. Ellyes Skhiri a marcat cele două goluri ale oaspeţilor, în minutele 9, respectiv 60, pentru gazde marcând Thorgan Hazard în minutul 74.

Borussia coboară pe locul 3, cu 18 puncte, în timp ce FC Koln este pe 15, cu 6 puncte. Pe locul 2 se situează RB Leipzig, cu 20 puncte.