Anul XX Nr. 6711
16° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Bayern Munchen şi-a consolidat poziţia de lider în Bundesliga

Replica API 19 ianuarie 2021 | 14:01 1090

Echipa Bayern Munchen a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia SC Freiburg, într-o partidă din cadrul campionatului de fotbal al Germaniei, disputată duminică.

Robert Lewandowski, golgheterul lui Bayern, a deschis scorul în minutul 7 al partidei de pe Allianz Arena, ajungând la 21 de goluri în primele 16 etape ale sezonului, o performanţă pe care niciun alt fotbalist nu a mai reuşit-o până acum în Bundesliga, potrivit agenţiei DPA. Atacantul polonez, desemnat de FIFA cel mai bun fotbalist al anului 2020, a avut ocazia să facă dubla în repriza secundă, când balonul şutat de el a lovit bara porţii adverse.

Oaspeţii au restabilit egalitatea prin Nils Petersen, în minutul 62, însă bavarezii au reuşit să obţină victoria graţie reuşitei lui Thomas Muller (74).

În urma acestei victorii, Bayern Munchen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la patru puncte de ocupanta locului secund, RB Leipzig, ţinută în şah sâmbătă pe terenul formaţiei VfL Wolfsburg (2-2).

WfL Wolfsburg - RB Leipzig 2-2

Au marcat: Weghorst (22), Steffen (35), respectiv Mukiele (4), Orban (54).

FC Koln - Hertha Berlin 0-0

Werder Bremen - FC Augsburg 2-0

Au marcat: Gebre Selassie (84), Agu (87).

Borussia Dortmund - FSV Mainz 1-1

Au marcat: Meunier (73), respectiv Oztunali (57).

VfB Stuttgart - Borussia Moenchengladbach 2-2

Au marcat: Gonzalez (58), Wamangituka (90+6 - penalty), respectiv Stindl (35 - penalty), Zakaria (61).

Duminică se mai dispută partida Eintracht Frankfurt - Schalke 04.