15.4° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
15.4° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Bayern Munchen vs Borussia Monchengladbach 6-0 / Robert Lewandowski, aproape de recordul lui Gerd Muller

Replica API 10 mai 2021 | 22:48 1246

Bayern Munchen a surclasat-o pe Borussia Moenchengladbach, 6-0, sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 32-a a campionatului de fotbal al Germaniei, la câteva ore după ce bavarezii şi-au asigurat câştigarea titlului.

Golurile au fost înscrise de Robert Lewandowski ('2, '34 şi '66, ultimul din penalty), Thomas Muller ('23), Kingsley Coman ('44) şi Leroy Sane ('86).

Lewandowski are 39 de goluri marcate în actuala ediţie de campionat şi mai are la dispoziţie două meciuri pentru a egala recordul all time stabilit de Gerd Muller, în campania 1971-1972, cu 40 de goluri înscrise în Bundesliga.

Bayern a rămas în zece oameni în minutul 75, când a fost eliminat tânărul fundaş Tanguy Nianzou (18 ani), care fusese introdus de numai cinci minute.

Bayern a devenit pentru a noua oară consecutiv campioană a Germaniei după ce urmăritoarea sa, RB Leipzig, a fost învinsă cu 3-2 în deplasare de Borussia Dortmund. Gruparea din Munchen are în total 31 de titluri de campioană.

Cu două etape rămase, avansul lui Bayern faţă de Leipzig a crescut la 10 puncte, informează Agerpres.