13.3° Constanța Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
13.3° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Bilbao - Barcelona 1-0. Veteranul Aduriz a dat lovitura în minutul 89, cu o superfoarfecă

Replica API 17 august 2019 | 00:00 379

Început de sezon cu ghinion pentru Barcelona, în direct la Digi Sport. Pe terenul celor de la Athletic Bilbao, catalanii au avut prima ocazie prin Luis Suarez. Uruguayanul a nimerit bara în minutul 32, însă apoi a făcut semn că nu mai poate continua.

Atacantul de 32 de ani s-a accidentat la gamba dreaptă și nu a mai putut reveni pe teren, chiar dacă a insistat. Astfel, pe lângă Messi, care nici măcar nu a făcut deplasarea la Bilbao, Suarez e al doilea accidentat al Barcelonei din acest start de stagiune.

Bilbao - Barcelona 1-0 | Suarez s-a accidentat. Catalanii au avut două bare

În locul lui Suarez a intrat Rafinha, în minutul 37, iar câteva minute mai târziu, brazilianul a nimerit și el bara. Șutul său superb l-a întins pe portarul Simon, care a deviat cu vârful degetelor, iar balonul s-a dus la încheietura barelor.

Până la final, Barcelona a forțat, dar n-a mai reușit să marcheze și s-a remarcat doar prin posesia uriașă. În minutul 88, veteranul de 38 de ani, Aduriz, a fost intrudus pe teren, iar un minut mai târziu a dat lovitura cu o execuție spectaculoasă, din foarfecă și a declanșat nebunia pe San Mames.

Bilbao - Barcelona s-a terminat 1-0, chiar în prima etapă, cu toate că bascii nu au artătat mai nimic în afară de acel gol, iar ocaziile Barcelonei și cele două bare au rămas fără rezultat.

sursa: Digisport.ro