Anul XX Nr. 6722
20.4° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

'Călăul României', Norvegia, este noua campioană mondială la handbal feminin: au DISTRUS Franța

Replica API 20 decembrie 2021 | 00:03 1130

Echipa națională a Norvegiei a câștigat duminică seara titlul de campioană mondială la handbal feminin, învingând în ultimul act al competiției reprezentativa Franței, cu 29-22, după ce la pauză fusese condusă cu 12-16. Pentru Norvegia este al patrulea titlu de campioană mondială din istorie.

Finala celei de a 25-a ediții a competiției, ce s-a desfășurat anul acesta în Spania, a debutat cu un echilibru menținut până spre jumătatea primei reprize, însă cu Franța permanent la conducere, cu unu-două goluri. În ultimele 10 minute, franțuzoaicele au reușit să se desprindă chiar și la 6 goluri (16-10), intrând la pauză cu un avantaj de 4 goluri (16-12).

Norvegia a revenit de la vestiare radical schimbată. Mork și compania au egalat în interval de 2-3 minute, după care au fost efectiv de neoprit. Au preluat conducerea la 18-19, după care, la 20-22 au marcat de 4 ori consecutiv, părând că au decis soarta finalei (20-26), cu 10 minute înainte de final.

Franța a dat semne că poate să relanseze finala, însă portarul norvegian Solberg a făcut ca jucătoarele din hexagon să marcheze doar 6 goluri în repriza secundă.

Alison Pineau, metronom la linia de 7 metri, a ratat cu 3 minute înainte de final, de la linia aruncărilor de pedeapsă, consfințind o repriză de coșmar pentru Franța.

S-a încheiat 22-29, în favoarea Norvegiei, campioană olimpică în exercițiu, care câștigă pentru a patra oară titlul mondial suprem.

În finala mică, Danemarca s-a impus cu 35-28, în fața gazdelor, Spania, care poate fi considerată surpriza acestui turneu final.

România a încheiat prezența la mondial pe locul 13, cu 3 victorii și 3 înfrângeri, scrie stiripesurse.ro.