11.1° Constanța Dum., 19 Mai 2024
Anul XX Nr. 6734
11.1° Constanța Duminică, 19 Mai 2024 Anul XX Nr. 6734

Calificări EURO 2020: România învinge Ucraina cu 27-24, după un meci pe care l-a controlat din primul minut

Replica API 26 septembrie 2019 | 00:00 384

Naționala de handbal feminin a României a început cu o victorie în fața Ucrainei în preliminariile pentru EURO 2020, scor 27-24. Meciul s-a disputat la Brașov.

Fetele noastre au condus meciul de la un capăt la celălalt, iar la pauză aveau un avantaj de trei goluri, scor 15-12.

Fostă medaliată olimpică, vicecampioană europeană, Ucraina nu s-a mai calificat la Europene și Mondiale din 2014, iar ieri n-a arătat că ceva s-ar schimba. Problemele politice interne au contat pentru naționala de handbal, multe dintre jucătoare renunțând să-și mai reprezinte țara.

Neagu în lot, dar nu joacă

România nu-și poate folosi căpitanul, Cristina Neagu fiind convocată în lotul de 21 doar pentru a se reacomoda cu atmosfera de la echipa națională. Bianca Tiron (Dunărea Brăila) s-a accidentat și ea la unul dintre antrenamente, iar în locul ei a fost chemată Ana Maria Dragut Savu.

Din grupa României mai fac parte Polonia și Insulele Feroe.