Anul XX Nr. 6720
16.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Campionatul Italiei - AC Milan, învinsă de Genoa pe San Siro, fără spectatori

Replica API 9 martie 2020 | 00:00 995

Echipa Genoa 1893, aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, a învins suprinzător în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia AC Milan, într-un meci din cadrul etapei 26-a a campionatului de fotbal al Italiei, la care spectatorii nu au avut acces în tribunele stadionului San Siro, din cauza epidemiei de coronavirus.

Golurile genovezilor au fost marcate în prima repriză de Goran Pandev (7) şi Francesco Cassata (41), în timp ce pentru gazde a punctat suedezul Zlatan Ibrahimovic (77).

Într-o altă partidă, SPAL Ferrara s-a impus cu 1-0 pe terenul formaţiei Parma, prin golul înscris de Andrea Petagna, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 71.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Parma.

Toate meciurile din Serie A urmează să se dispute fără spectatori până pe 3 aprilie. Înaintea jocului de la Parma, ministrul italian al Sportului, Vincenzo Spadafora, a cerut suspendarea campionatului, într-un moment în care Italia este lovită puternic de propagarea virusului Covid-19, responsabil de moartea a 233 de persoane în această ţară.

Rezultate:

Sâmbătă

Lazio Roma - Bologna 2-0

Au marcat: Alberto (18), Correa (21).

Fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist la Lazio şi a primit un cartonaş galben în minutul 83.

SSC Napoli - Torino FC 2-1

Au marcat: Manolas (19), Di Lorenzo (82), respectiv Edera (90+1).

Lecce - Atalanta Bergamo 2-7

Au marcat: Saponara (29), Donati (40), respectiv Donati (17 - autogol.), Zapata (22, 54, 62), Ilicic (47), Muriel (87), Malinovskiy (90+1).

Cagliari - AS Roma 3-4

Au marcat: Joao Pedro (28, 89), Pereiro (75), respectiv Kalinic (29, 41), Kluivert (64), Mhitarian (81).

Duminică

Parma - SPAL Ferrara 0-1

A marcat: Petagna (71 - penalty)

Sampdoria Genova - Hellas Verona 2-1

Au marcat: Quagliarella (77, 86 - penalty), respectiv Audero (32 - autogol).

AC Milan - Genoa 1-2

Au marcat: Ibrahimovic (77), respectiv Pandev (7), Cassata (41).

Duminică seara sunt programate partidele Udinese - Fiorentina şi Juventus Torino - Inter Milano, în timp ce întâlnirea Sassuolo - Brescia urmează să se dispute luni.

Lazio a urcat provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, cu 62 de puncte, urmată de Juventus, 60 puncte (25 jocuri), şi Inter Milano, 54 puncte (24 jocuri), scrie agerpres.ro.