12.6° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
12.6° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

CFR Cluj a reuşit! E în primăvara Europa League după ce a bătut Manchester cu 1-0

Replica API 6 decembrie 2012 | 00:00 116

Graţie lui Luis Alberto

CFR Cluj a obţinut o victorie istorică pe Old Trafford, învingând pe Manchester United cu 1-0 prin golul lui Luis Alberto. Aceasta este prima victorie românească în faţa echipei din Anglia, însă rezultatul nu califică pe CFR Cluj în primăvara Ligii Campionilor. În ciuda dominării gazdelor, CFR Cluj a avut prima mare ocazie de gol, în minutul 8, când şutul lui Bastos a fost scos cu un reflex uluitor de De Gea. După minute bune în care englezii au crescut presiunea la poarta ardelenilor, CFR a încercat să surprindă din nou printr-o fază rapidă, la capătul căreia Wootton a respins în ultima clipă de la picioarele lui Sougou (23). De la jumătatea primei reprize au început să apară ocaziile mari şi la poarta echipei din Gruia. Felgueiras a respins pe rând la ocaziile avute de Cleverly, Hernandez sau Rooney. La poarta lui De Gea, doar Sougou şi Piccolo au mai apărut ameninţător, primul fiind blocat in extremis, în timp ce lovitura de cap a italianului s-a dus direct in bratele portarului. Acelaşi ritm alert de joc s-a păstrat şi în repriza a doua. În minutul 56, Luis Alberto şi-a luat inima în dinţi când l-a văzut pe De Gea ieşit şi a tras năprasnic cu dreptul de la peste 30 de metri. Mingea a lovit bara din dreapta şi a intrat în plasă. În loc să riposteze, englezii s-au lăsat dominaţi de echipa entuziastă a românilor. Cu un picior şi jumătate în primăvara Ligii Campionilor, echipa ardeleană a ridicat zid după zid în faţa atacurilor susţinute de pe final de meci ale englezilor, însă vestea proastă a venit de la Braga. Galatasaray a preluat conducerea şi automat şi calificarea în primăvara Ligii Campionilor, conform onlinesport.ro.