14.3° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

CFR Cluj bate Braga şi are asigurată prezenţa europeană

Replica API 21 noiembrie 2012 | 00:00 88

Victorie: 3-1

Echipa CFR Cluj va juca în primăvara europeană a cupelor europene pentru prima dată în istoria participării în cupele europene după ce a învins, marţi seara, cu 3-1 (3-1), pe Sporting Braga la capătul unui meci disputat pe teren propriu. Pe final, clujenii au avut şi două bare, dar au încheiat meciul cu o posesie de 36%. Rui Pedro a marcat un hattrick, primul reuşit de o echipă românească în Liga Campionilor, iar pentru oaspeţi a redus din diferenţă Alan. Oaspeţii au evoluat mai mult de o repriză în inferioritate numerică după ce fundaşul Douglao a primit cartonaşul roşu pentru un fault fără balon comis asupra lui Rada. Începutul meciului de pe stadionul Dr.Constantin Rădulescu a fost alert şi gazdele obţineau primul corner după numai 17 secunde de joc. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 7 la capătul unei faze de toată frumuseţea. Fundaşul Piccolo a urcat cu mingea la picior şi a trimis pe un culoar pentru Bastos, iar de la acesta balonul a ajuns după o deviere la Rui Pedro, care a rămas singur cu Beto şi l-a executat pe acesta cu un şut plasat. CFR Cluj avea să lovească din nou pe contraatac după alte opt minute. Felgueiras a degajat lung până la Bastos, acesta a continuat în banda dreaptă pentru Sougou care a pătruns în careu şi l-a servit ideal pe acelaşi Rui Pedro. Şut fără preluare şi CFR avea 2-0 pe tabelă. Avantajul de două goluri nu a rezistat decât trei minute pentru că în minutul 18 Alan a redus din diferenţă cu un şut din interiorul careului. A fost o centrare înaltă, iar Rada a trecut pe sub minge, după ce într-o primă fază tot el respinsese greşit. Pe un fond de dominare a oaspeţilor echipe din Gruia a lovit din nou decisiv pe contraatac prin acelaşi Rui Pedro. Braga a avut un gol anulat corect pentru offside în minutul 78.

Sursă: onlinesport.ro