Anul XX Nr. 6736
10.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

CFR Cluj, victorie în restanța cu Sepsi - Ardelenii, la doar un punct de FCSB

Virgil STOIAN 7 octombrie 2023 | 00:00 571

CFR Cluj s-a impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-0, în restanța din etapa cu numărul 5 din SuperLiga României. Ardelenii s-au apropiat la doar un punct de lider.

CFR Cluj, victorie in restanta cu Sepsi - Ardelenii, la doar un punct de FCSB

CFR Cluj, a patra victorie consecutivă pe teren propriu

CFR Cluj a bifat joi al patrulea succes pe teren propriu în SuperLiga României.

Formația antrenată de Andrea Mandorlini a câștigat restanța cu Sepsi Sfântu Gheorghe, la capătul unui meci controlat de multipla campioană a României.

Oaspeții au fost aproape de a deschide scorul prin Kecskes, însă jucătorul celor de la Sepsi a fost blocat foarte bine de Sava.

Replica ardelenilor a venit după 13 minute. Juricic a pătruns în careu și a tras la poartă dar Niczuly a avut o intervenție foarte bună.

În minutul 39, Aganovic a comis henț în careu, iar centralul a acordat lovitură de la 11 metri pentru CFR. De la punctul cu var, Tachtsidis a transformat fără emoții (min 42) și a stabilit scorul primei reprize.

În a doua repriză, covăsnenii au avut o mare ocazie de a restabili egalitatea. Florin Ștefan a șutat de la distanță, însă mingea a nimerit bară.

Gazdele și-au majorat avantajul în minutul 70 al partidei, când Mario Camora a șutat perfect și l-a învins pe Niczuly.

Tabela a fost închisă de Daniel Bîrligea, care a punctat pentru 3-0 din pasa lui Otele.

Cu acest rezultat, CFR și-a consolidat poziția a doua și s-a apropiat la doar un singur punct de liderul FCSB. De partea cealaltă, Sepsi a coborât pe locul 10 (12 puncte) și a ajuns la 4 înfrângeri la rând în campionat.