13.6° Constanța Lun., 29 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6714
13.6° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Champions League - optimi! Barcelona - PSG 1-4 şi Leipzig - Liverpool 0-2! Mbappe a scris istorie

Replica API 17 februarie 2021 | 00:23 1118

După o pauză de două luni, UEFA Champions League a revenit marți, 16 februarie, cu faza optimilor de finală. PSG a făcut show pe Camp Nou, cu Barcelona, 4-1, Mbappe reuşind o triplă. La Budapesta, Liverpool s-a impus cu 2-0 în faţa lui Leipzig şi e şi ea ca şi calificată în sferturile de finală.

Barcelona părea că a lăsat în spate perioada grea din ultimul timp şi era optimistă în faţa unui PSG care a venit pe Camp Nou fără doi dintre cei mai buni jucători: Neymar şi Di Maria.

Acest lucru nu a contat absolut deloc, iar Pochettino i-a predat o adevărată lecţie lui Koeman. Chiar dacă Messi a deschis scorul dintr-un penalty destul de uşor acordat, francezii au gestionat perfect situaţia.

A fost seara lui Mbappe, autorul unei duble, dar rezultatul de 4-1 pentru finalista Champions League de sezonul trecut a venit şi în contextul greşelilor în lanţ în apărarea gazdelor. Cea mai evidentă greşeală a fost la golul lui Moise Kean, care, complet nemarcat, a dus scorul la 3-1, în urma unei faze fixe.

La 22 de ani şi 58 de zile, Kylian Mbappe e cel mai tânăr jucător din istoria Champions League care reuşeşte o dublă împotriva Barcelonei într-o fază eliminatorie. Ulterior, el a reuşit chiar tripla.

PSG e ca şi calificată în sferturi, o remontada istorică, precum acel 6-1 administrat de Barcelona în primăvara lui 2017 fiind acum imposibilă.

Liverpool are şi ea biletele de sferturi în Champions League asigurate

La Budapesta, Liverpool a arătat din nou excelent, contra lui Leipzig. Cormoranii s-au impus cu 2-0, graţie golurilor lui Salah şi Mane.

Jocul echipei lui Klopp a fost extrem de solid, iar Kabak a fost imperial în apărare. De altfel, erau semnalele unui reviriment din partida cu Leicester, din weekend, când trei sfeturi de meci "cormoranii" au jucat perfect.

Trebuie spus, însă, că la ambele goluri primite, defensiva lui Leipzig a comis erori imense. Cu toate astea, victoria lui Liverpool e complet meritată, în multe momente englezii etalând un fotbal extrem de rapid şi spectaculos, scrie eurosport.ro