12.6° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Chelsea câştigă trofeul, după 2-1 cu Benfica Lisabona

Replica API 16 mai 2013 | 00:00 90

Finala Ligii Europa:

Formaţia engleză Chelsea Londra a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, pe Amsterdam ArenA, echipa portugheză Benfica Lisabona, scor 2-1, golul victoriei fiind marcat de Branislav Ivanovici, în minutul 90+3. Golurile au fost marcate de Torres '60 şi Ivanovici '90+3, pentru Chelsea, respectiv Cardozo '68 (penalti), după un henţ al lui Azpilicueta, pentru Benfica. În minutul 4 portughezii cer penalty la o respingere cu pieptul a lui Cahill, dar arbitrul lasă jocul să continue, urmând ca două minute mai târziu aceeaşi arbitri să nu observe faultul lui Ramires. Puţin mai târziu, Cardozo primeşte un balon în centrul careului, şutează din întoarcere, dar este blocat. Mingea ajunge la Salvio, oprit şi el de fundaşii englezilor. Acelaşi Salvio iroseşte o oportunitate excelentă de a deschide scorul, şutând peste poartă de la marginea careului, după o fază excelentă realizată de Gaitan în partea dreaptă. După mai multe încercări impresionante ale celor două echipe de a sparge gheaţa şi de a marca, prima partidă se termină cu scorul de 0-0. Partida a doua începe în aceeaşi notă ofensivă, iar în minutul 51 Cardozo deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, dar reuşita este anulată! Decizia a fost corectă, atacantul Benficăi aflându-se în ofsaid. Cei care reuşesc să schimbe rezultatul de pe tabelă sunt englezii. Astfel, în minutul 60 Torres scapă pe contraatac, trece de Luisao, îl driblează şi pe Artur şi înscrie în poarta goală spre delirul fanilor care invadaseră tribunele. Azpilicueta loveşte balonul cu mâna, iar arbitrul dictează lovitură de pedeapsă, ceea ce oferă Benficăi ocazia de a marca un gol prin Cardozo. Neobositul Torres cere şi el un penalty în minutul 75 după ce cade la un contact cu Luisao, dar jocul este lăsat să continue. Spre final de meci, atât Lampard, Azpilicueta, Cardozo şi Torres îşi încearcă norocul la porţile adversarilor, iar în momentul în care nimeni nu s-ar fi aşteptat, în minutul 90+3, Ivanovici îl învinge cu capul pe Artur, după o lovitură de colţ, iar Chelsea se impune cu scorul de 2-1.