14.2° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
14.2° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Chelsea și Manchester United, calificare dramatică în semifinalele Cupei Angliei

Virgil STOIAN 17 martie 2024 | 23:12 379

Cea mai veche competiție fotbalistică din lume și-a aflat duminică semifinalistele din acest sezon. Liverpool a pierdut dramatic, după un meci nebun cu Manchester United.

Chelsea si Manchester United, calificare dramatica in semifinalele Cupei Angliei

Chelsea – Leicester 4-2, în Cupa Angliei – Autogol copiat după Bănel Nicoliță

Chelsea a început perfect meciul cu Leicester, iar Cucurella a marcat după 13 minute, însă Sterling a ratat un penalti în minutul 26.

Totuși, londonezii și-au dublat avantajul prin Palmer în prelungirile primei reprize.

Partea a doua a adus însă autogolul lui Disasi, copiat parcă după cel al lui Bănel Nicoliță pe Santiago Bernabeu.

În minutul 62, Mavididi reușea egalarea pentru Leicester, dar fotbaliștii lui Enzo Maresca rămâneau în inferioritate, după eliminarea lui Doyle.

Chelsea a evitat însă prelungirile, grație golurilor marcate de Chukwuemeka și Madueke în minutele 92 și 98.
Manchester United – Liverpool 4-3, în Cupa Angliei – Meci nebun pe Old Trafford

United a marcat după doar zece minute prin McTominay, dar Liverpool a întors scorul până la pauză, prin Mac Allister și Salah.

În minutul 87, Antony egala și trimitea scorul în prelungiri, unde „cormoranii” înscriau din nou la finalul primei reprize suplimentare prin Elliott.

Rashford a făcut 3-3 în minutul 112, iar în prelungirile prelungirilor, Diallo a reușit golul care a trimis-o pe Manchester United în semifinale.