Anul XX Nr. 6715
13.3° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Christian Eriksen a fost STABILIZAT după ce s-a PRĂBUȘIT pe gazon

Replica API 13 iunie 2021 | 00:01 4751

Jucătorul danez Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren în minutul 43 al partidei dintre Danemarca și Finlanda de la Campionatul European de Fotbal 2021. Danemarca era în atac, la faza în care Eriksen s-a prăbuşit pe teren. Un jucător al gazdelor a executat un aut de pe partea stângă, trimiţând mingea către Eriksen. Fotbalistul echipei Inter Milano a părut că trimite înapoi mingea, apoi s-a prăbuşit cu faţa în jos. Jucătorii celor două echipe şi arbitrul au reacţionat imediat, realizând că s-a întâmplat ceva grav şi au chemat medicii pe teren.

Medicii au încercat resuscitarea jucătorului. Meciul a fost suspendat de UEFA. Fotbalistul a fost scos de pe teren, pe targă.

Potrivit televiziunilor din Danemarca, Eriksen și-a revenit și este stabil.

La dorința ambelor echipe, UEFA a decis ca meciul dintre Danemarca și Finlanda să continue din minutul 41. După ce ultimele patru minute din prima repriză se vor termina, va urma o pauză de 5 minute înaintea reprizei secunde. De asemenea, forul european a precizat că meciul dintre Belgia și Rusia va începe de la ora 22:00, așa cum era programat inițial.

După o discuție cu tatăl fotbalistului, agentul lui Eriksen a anunțat că acesta se află într-o stare mai bună: "Am stat de vorbă cu tatăl lui Christian, mi-a spus că respiră și poate să vorbească".