Anul XX Nr. 6711
14.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Ciclism: A început a 75-a ediţie a cursei Criterium du Dauphine

A.F. 5 iunie 2023 | 00:00 315

Ciclistul francez Christophe Laporte (Jumbo-Visma) a câştigat duminică etapa de debut a celei de-a 75-a ediţii a cursei Criterium du Dauphine, cu startul şi sosirea în localitatea franceză Chambon-sur-Lac, intrând astfel în posesia tricoului galben rezervat liderului.

Ciclism: A inceput a 75-a editie a cursei Criterium du DauphineChristophe Laporte, sursa foto: Critérium du Dauphiné/Facebook

Laporte, cronometrat pe distanţa de 158 km în 3h 43 min 50 sec, s-a impus la sprint în faţa italianului Matteo Trentin (UAE Team Emirates) şi a belgianului Rune Herregodts (Intermarche).

Danezul Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), marele favorit al cursei din Hexagon, a încheiat etapa în pluton şi ocupă locul 24 în clasamentul general, dominat de Christophe Laporte, cu un avans de patru secunde faţă de Matteo Trentin.

Marele perdant al zilei este Rune Herregodts, care s-a aflat la conducere în finalul etapei şi a rezistat eroic atacurilor rivalilor săi pe parcursul ultimilor kilometri, dar a fost ajuns şi apoi depăşit, cu doar câţiva metri înaintea liniei de sosire.

Luni se dispută etapa a doua, între Brasac-les-Munes şi La Chaise-Dieu (167,3 km), scrie Agerpres.