Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Ciclism: Belgianca Lotte Kopecky, campioană mondială în cursa pe şosea

A.F. 15 august 2023 | 00:00 312

Ciclista belgiană Lotte Kopecky s-a impus en solitaire în cursa pe şosea, duminică, la încheierea Campionatelor Mondiale de la Glasgow, informează AFP.

Ciclism: Belgianca Lotte Kopecky, campioana mondiala in cursa pe soseaLotte Kopecky

Flamanda în vârstă de 27 de ani îi urmează în palmaresul acestei probe olandezei Annemiek van Vleuten, victima unui incident mecanic în final. Kopecky a parcurs cei 154,1 km în 4 h 02 min 12 sec, fiind urmată la 7 sec de olandeza Demi Vollering şi daneza Cecilie Uttrup Ludwig.

Kopecky, care a câştigat mai ales ultimele două Tururi ale Flandrei, era favorită înaintea cursei.

După victoria lui Mathieu van der Poel în faţa lui Wout Van Aert în cursa masculină pe şosea, ea a adus o revanşă pentru Belgia şi a privat Olanda, principala forţă din ciclismul feminin, de un al şaselea triumf în şapte ani.

Este al şaptelea titlu mondial pentru Belgia în ciclismul feminin, primul din 1973 şi primul pe şosea pentru Kopecky, care a obţinut şi două medalii de aur pe pistă la aceste Mondiale, citează Agerpres.