Anul XX Nr. 6719
12.6° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Ciclism: Belgianul Remco Evenepoel a câştigat clasica Liege-Bastogne-Liege

Replica API 26 aprilie 2022 | 00:00 247

Ciclistul belgian Remco Evenepoel (Quick-Step) a câştigat duminică a 108-a ediţie a clasicei Liege-Bastogne-Liege, după ce a parcurs cei 257 km în 6 h 12 min 38 sec, fiind urmat pe podium, la 48 sec, de compatrioţii săi Quinten Hermans (Intermarche-Wanty) şi Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Remco Evenepoel

Remco Evenepoel, în vârstă de 22 de ani, este primul belgian care s-a impus în cea mai veche cursă clasică în ultimii 11 ani, notează presa internaţională. Victoria lui Evenepoel a venit după ce coechipierul său, campionul mondial francez Julian Alaphilippe, a abandonat în urma unei căzături masive, cu 50 de kilometri înainte de sosire. Julian Alaphilippe a fost transportat la spital, scrie Agerpres.

Cursa feminină Liege-Bastogne-Liege s-a încheiat cu victoria olandezei Annemiek van Vleuten (Movistar), ce a mai câştigat această competiţie în 2019.

Van Vleuten s-a impus en solitaire, fiind urmată la circa 40 de secunde de australianca Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine) şi de olandeza Demi Vollering (SD Worx), după 142 de kilometri.