12.4° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
12.4° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Ciclism: Carapaz a câştigat etapa a 6-a a Turului Cataloniei; Higuita, noul lider la general

Replica API 27 martie 2022 | 00:00 204

Ciclistul Sergio Higuita (Bora), campionul Columbiei, a urcat pe primul loc în clasamentul general în Turul Cataloniei, sâmbătă, după etapa a 6-a, câştigată de colegul său într-o evadare de mare amploare, ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos), transmite AFP.

Sergio Higuita

După o evadare în doi de circa 120 de kilometri până la sosirea la Cambrils, pe Costa Daurada, Carapaz l-a devansat cu puţin pe Higuita la capătul unui traseu deluros de 168 de kilometri, ei fiind cronometraţi în 4 h 09 min 19 sec. Pe locul 3, la 48 sec, a fost australianul Kaden Groves (BikeExchange Jayco), citează Agerpres.

La general, Higuita, cu timpul de 26 h 35 min 24 sec, este urmat la 16 sec de Carapaz, campionul olimpic en titre, şi la 52 sec de portughezul Joao Almeida (UAE Emirates).

Ultima etapă a Turului Cataloniei, a 7-a, va avea loc duminică, plecarea şi sosirea fiind prevăzute la Barcelona.