12.7° Constanța Lun., 29 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6714
12.7° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Ciclism: Elveţianul Kung l-a învins pe campionul mondial Foss în Chrono des Nations

A.F. 18 octombrie 2022 | 00:00 331

Ciclistul elveţian Stefan Kung (Groupama FDJ) s-a impus duminică în Chrono des Nations, o cursă contratimp desfăşurată pe un traseu de 45,43 km la Les Herbiers (vestul Franţei), în care l-a învins pe campionul mondial Tobias Foss (Norvegia), cel care l-a întrecut acum o lună la Mondialele de şosea din Australia, transmite AFP.

Stefan Kung

Kung, vicecampion mondial de contratimp, a câştigat cursa cu timpul de 53min29sec, fiind urmat la două secunde de Tobias Foss (Jumbo Visma) şi la 11 secunde de italianul Matteo Sobrero (BikeExchange-Jayco), citează Agerpres.

Elveţianul a câştigat pentru a doua oară la rând Chrono des Nations, după succesul din 2021.

Cursa feminină, pe un traseu de 27,2 km, i-a revenit olandezei Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), campioană mondială en titre la contratimp, cu timpul de 35min54sec, devansându-le cu 1min06sec pe Valeria Kononenko (Ucraina) respectiv cu 1min18sec pe americanca Amber Neben.