23.3° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
23.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Ciclism: Vlad Dascălu, locul 16 la Mondialele de mountain bike în cursa olimpică

Replica API 30 august 2022 | 00:00 576

Ciclistul român Vlad Dascălu s-a clasat pe locul 16 în proba de cross-country pe distanţă olimpică, duminică, la Campionatele Mondiale de mountain bike de la Les Gets (Franţa).

Vlad Dascălu

Dascălu (24 ani), campion european şi mondial la Under-23 în 2019 şi clasat pe locul 7 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, anul trecut, a încheiat la 3 min 37 sec de învingător, elveţianul Nino Schurter. Dascălu nu a mai concurat de la începutul lunii, când s-a accidentat la Cupa Mondială de la Snowshoe (SUA), scrie Agerpres.

Podiumul a fost completat de spaniolul David Valero Serrano, la 9 secunde de Schurter, şi de italianul Luca Braidot, la 29 de secunde.

Tot duminică, în cursa de cross-country pe distanţă olimpică la Under-23, Patrick Pescaru a ocupat locul 91, la două tururi de învingător, italianul Simone Avondetto. Francezul Mathis Azzaro s-a clasat pe locul secund, la 28 de secunde, iar al treilea a fost elveţianul Luca Schatti, la 57 de secunde