Anul XX Nr. 6713
18.1° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Ciclistul australian Michael Matthews a câștigat cursa de la Bretagne Classic

Replica API 26 august 2020 | 00:00 873

Ciclistul australian Michael Matthews (Sunweb) a câştigat marţi cursa de o zi Bretagne Classic, impunându-se la sprint în faţa slovenului Luka Mezgec (Michelton-Scott) şi a francezului Florian Senechal (Deceuninck-Quick Step), în timp ce românul Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko Provence) s-a clasat pe locul 12, informează presa franceză.

Cei care au urcat pe podium au făcut parte dintr-un grup de şapte rutieri care au luat un avans de câteva zeci de metri faţă de pluton pe ultimii 1.500 de metri la capătul unei parcurs extenuant de 248,7 km, marcat de o lungă evadare a francezului Remi Cavagna (Deceuninck - Quick Step).

Michael Matthews a fost cronometrat în 6 h 01:14, fiind urmat la 01/100 de Luka Mezgec, Florian Senechal şi alţi trei concurenţi. Eduard Grosu a încheiat la 05/100 de învingător.

Săptămâna trecută, Grosu s-a clasat pe locul 47 la general în Tour du Limousin, altă competiţie desfăşurată în Franţa.

După cum s-a anunţat, echipa germană Bora Hansgrohe nu s-a mai aliniat la startul cursei Bretagne Classic, din cauza unui ciclist infectat cu Covid-19. După aflarea testului pozitiv al unuia dintre cicliştii săi, Bora a decis retragerea întregii echipe, potrivit Agerpres.ro.